reklama
kategoria: Rolnictwo i Hodowla
3 grudzień 2024

Wojewoda zarządził odstrzały sanitarne lisów i jenotów

zdjęcie: Wojewoda zarządził odstrzały sanitarne lisów i jenotów / v49186141
v49186141
Odstrzały sanitarne lisów i jenotów, które są głównymi nosicielami wścieklizny, zarządził wojewoda lubelski w powiatach biłgorajskim, hrubieszowskim, krasnostawskim, tomaszowskim i zamojskim. W woj. lubelskim wykryto dotychczas 27 ognisk wścieklizny.
REKLAMA

Rozporządzanie wojewody Lubelskiego Krzysztofa Komorskiego w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego lisów i jenotów zostało opublikowane w dzienniku urzędowym woj. lubelskiego. Dotyczy ono powiatów biłgorajskiego, hrubieszowskiego, krasnostawskiego, tomaszowskiego i zamojskiego, gdzie są wyznaczone obszary zagrożone wścieklizną.

Odstrzały sanitarne mają być prowadzone do 28 lutego 2025 r. Dla każdego z powiatów wyznaczono inną liczbę lisów i jenotów do odstrzału. W każdym z powiatów wskazanych jest po kilkanaście podmiotów, głównie kół łowieckich, które mają tych odstrzałów dokonywać.

W powiecie biłgorajskim odstrzał sanitarny ma objąć 280 sztuk lisów i 8 jenotów; w powiecie hrubieszowskim - 172 sztuk lisów i 20 jenotów, w powiecie krasnostawskim - 236 sztuk lisów, w powiecie tomaszowskim - 176 lisów i 12 jenotów, a w powiecie zamojskim - 233 lisów oraz 24 jenotów. Odstrzelone zwierzęta mają być dostarczane do miejsc wskazanych przez właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Przeprowadzenie odstrzałów sanitarnych zwierząt, które są głównymi roznosicielami wścieklizny, służby zapowiadały już w ubiegłym tygodniu. „Musimy sobie jakoś z tymi ogniskami wścieklizny poradzić, wyjść z tej sytuacji, która jest dość niebezpieczna” – mówił wicewojewoda lubelski Andrzej Maj. Stosowne polecenie dotyczące odstrzału sanitarnego lisów na terenach wyznaczonych jako zagrożone wścieklizną wydała już Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Agnieszka Smyl. Wyjaśniła, że odstrzał taki przeprowadza się, gdy jest dużo zwierząt, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Wojewoda lubelski – w innym rozporządzeniu - rozszerzył też zasięg obowiązku szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie na cały obszar pięciu powiatów - biłgorajskiego, hrubieszowskiego, krasnostawskiego, tomaszowskiego i zamojskiego. Dotychczas nakaz ten obowiązywał w całym powiecie tomaszowskim i w części pozostałych powiatów.

Posiadacze kotów muszą je zaszczepić w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota trzeciego miesiąca życia.

W całej Polsce szczepienia przeciwko wściekliźnie obowiązkowe są dla psów powyżej trzeciego miesiąca życia. Natomiast szczepienie kotów obowiązuje w miejscach wyznaczonych, gdzie została stwierdzona wścieklizna. Weterynarze zalecają jednak właścicielom kotów, aby niezależnie od tego szczepili swoje zwierzęta. Możliwe są także szczepienia innych gatunków zwierząt m.in. bydła.

Dotychczas w tym roku w województwie lubelskim wykryto 27 ognisk wścieklizny, z czego 14 stwierdzono w listopadzie, a siedem w październiku. Chorobę wykryto u różnych zwierząt - głównie u lisów, ale też u jenotów, kotów, psa, sarny, a nawet u krowy - w różnych miejscowościach południowowschodniej części województwa.

W ostatnich latach dzięki regularnym szczepieniom dzikich lisów skutecznie zapobiegano rozprzestrzenianiu się wścieklizny. Jednak w Ukrainie, z powodu wojny, takie szczepienia zostały znacznie ograniczone i dlatego do Polski migrują stamtąd chore zwierzęta. W ciągu trzech kwartałów tego roku na Ukrainie stwierdzono ponad 800 ognisk wścieklizny, z czego 570 dotyczy zwierząt domowych.

W tym roku na terenie woj. lubelskiego przeprowadzono trzy akcje szczepienia dzikich lisów i jenotów - każdorazowo rozprowadzono ponad 700 tys. dawek szczepionki.

Wścieklizna jest niebezpieczną, nieuleczalną i śmiertelną chorobą. Głównym nosicielem wścieklizny w Polsce jest lis rudy. Do zakażenia człowieka dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia przez chore zwierzę. Jedyną skuteczną metodą zapobiegania wściekliźnie są szczepienia ochronne. (PAP)

ren/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Głogów
5.9°C
wschód słońca: 07:58
zachód słońca: 15:50
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Głogowie

kiedy
2024-12-27 19:00
miejsce
Japonika sushi & more, Głogów,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-29 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury, Głogów,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-03 17:30
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury, Głogów,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-07 19:00
miejsce
Teatr im. Andreasa Gryphiusa,...
wstęp biletowany