reklama
15 maj 2023

A tuż ponad strugą, co wije się kręta, niezapominajka otwiera oczęta...

zdjęcie: A tuż ponad strugą, co wije się kręta, niezapominajka otwiera oczęta... / pixabay/5302712
15 maja obchodzimy Dzień Polskiej Niezapominajki, drobnego i uroczego kwiatka, który przynosi wiele radości. To święto ma na celu promowanie wartości tej rośliny i podkreślanie konieczności ochrony środowiska. Dzień ten zachęca również do docenienia i niezapomnienia ważnych osób, miejsc, sytuacji i chwil w życiu.
REKLAMA
Akcję zapoczątkował w 2002 redaktor radiowej Jedynki, prowadzący "Ekoradio", Andrzej Zalewski (zm. 2011) trochę na przekór Walentynkom. Pierwsze obchody odbyły się 15 maja 2002 roku.

Świętu patronują od początku media: Gazeta Wyborcza i Przyroda Polska, która zainicjowała akcję powstania Klubu Szkół Parkowych. Uczniowie tych placówek dbają o miejscową faunę i florę. W kolejnych latach do akcji edukacji włączali się pszczelarze, szkółkarze, leśnicy i inne środowiska, np. Państwowy Instytut Geologiczny, przedszkola i szkoły oraz wiele czasopism, m.in. Dziennik Zachodni, Gość Niedzielny, Gazeta Olsztyńska.

Gdzie rosną niezapominajki?

Niezapominajki są rozpowszechnione w Europie, Azji, Ameryce, Australii i Afryce. Rodzina ta liczy około 50 gatunków, z czego w Polsce występuje kilkanaście. Rośliny te można znaleźć na trawnikach, w zaroślach, lasach oraz w miejscach wilgotnych, zacienionych i przy wodzie.

Niezapominajki posiadają łacińską nazwę Myosotis, co oznacza "mysie uszko". Charakteryzują się drobnymi kwiatkami o kolorze niebieskim, chociaż mogą być także białe, różowe lub fioletowe. Preferują gleby umiarkowanie wilgotne i półcień. Są odpowiednie do skalniaków i rabat. Dodają uroku w ogródkach przydomowych. Niezapominajki mogą być roślinami jednorocznymi lub dwuletnimi.

Znaczenie niezapominajki

Niezapominajka symbolizuje wspomnienie, wierność oraz prośbę "nie zapomnij o mnie", będącą wyrazem prawdziwej miłości. Polska niezapominajka ma przypominać o konieczności szacunku dla przyrody. Ten kwiat stanowi także zachętę do budowania silnych więzi z bliskimi, tworzenia szczerych przyjaźni oraz pamiętania o lokalnych tradycjach i osiągnięciach ludzkiego umysłu. Dlatego Dzień Polskiej Niezapominajki jest świętem dla miłośników rodzimej przyrody, ale również dla tych, którzy cenią życzliwość wobec ludzi i natury.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Głogów
6.5°C
wschód słońca: 07:11
zachód słońca: 16:08
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Głogowie

kiedy
2024-11-15 19:30
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury, Głogów,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-16 16:00
miejsce
Teatr im. Andreasa Gryphiusa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-16 19:00
miejsce
Teatr im. Andreasa Gryphiusa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-17 12:00
miejsce
Teatr im. Andreasa Gryphiusa,...
wstęp biletowany